شاید بارها در مثل های مردم بوشهر شنیده باشید  گاها در مقابل رفتارهای ادمها می گویند " فلانی آب "توله" نخورده!" این مثل را برای کسی به کار می برند که از قدرت بدنی ضعیف برخوردار است و توانایی انجام کاری ساده را ندارد و البته در این بین نام بردن از گیاه گرمسیری "توله" نکته جالب ضرب المثل هست  یا در جای دیگر که طرف کسل وبی حال است به مزاح سفارش استفاده توله با خرما میکنند .ولی در واقعیت استفاده از توله همراه با خرما تاثیر شگرفی در تقویت بنیه انسان داشته ودارد.

از خواص گیاه توله که نام دیگر آن "پنیرک گیاه توله یا پنیرک گل ریز (Malva parviflora) نام گیاهی علفی از خانواده پنیرکیان (Malvaceae) و سرده پنیرک (Malva sylvestris ) است. این گیاه در مناطق جنوبی ایران " بخصوص استان بوشهر رشد خودرو دارد است .

گیاه توله یا پنیرک گل ریز یک خلط آور طبیعی است و به دلیل داشتن موسیلاژ (لیزاب)، برای درمان سرفه بسیار مناسب می باشد. دمنوش برگ این گیاه برای زکام، آنژین، التهاب لوزه، برونشیت، التهاب گلو و گرفتگی صدا بسیار مفید است.

گیاه توله دارای خاصیت دیورتیک (ادرار آور) است، به همین دلیل برای سیستم ادراری و تناسلی مفید است. استفاده از گل و برگ این گیاه به رفع مشکلاتی نظیر سوزش مجاری ادراری و عفونت مثانه، کمک می کند. همچنین، در درمان بسیاری از بیماری های کلیوی، مثانه و عفونت های دستگاه تناسلی موثر واقع می شود. علاوه بر این، دمنوش گل توله مقوی رحم بوده و برای التهاب دستگاه تناسلی زنان و ورم پروستات سودمند 

قسمت مورد استفاده ی پنیرک در ایران، گل های بنفش رنگ خشک شده ی آن می باشد. محل رویش گیاه توله علاوه در استان  بوشهر، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد و فارس،وفسا جهرم فکرمان در ایران نواحی البرز، اطراف تهران، شمال ایران، آذربایجان، آستارا، اصفهان، نواحی مرکزی ایران، خراسان، دامغان، سمنان، جنوب ایران، کرمان، بلوچستان و سایر نقاط می باشند.

مردم بوشهر از گیاه  توله برای رفع زکام سرما خوردگی  و تورم دهان و گلو موثر میدانند  و دمنوش ساقه و برگ آن، گرفتگی صدا را برطرف می ‌کند .

منتظر نظرات وتحربه های خود واطرافیان از این گیاه معحزه گر هستیم